W obronie sądów i ku czci Piotra Szczęsnego

Dwie demonstracje w ciągu dwóch dni zorganizował świętokrzyski KOD — w obronie niezależnych sądów i w 4. rocznicę samospalenia Piotra Szczęsnego, „szarego człowieka”.

Na kieleckim Rynku we wtorek 19.10.2021 demonstrujący zapalili znicze pod miejskim pręgierzem, który przybrali portretami Piotra Szczęsnego i kwiatami. W ten sposób uczcili pamięć mężczyzny, który 4 lata temu, w wieku 54 lat podpalił się pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki w proteście przeciwko łamaniu konstytucji, gwałceniu demokracji i zabieraniu Polakom wolności przez Zjednoczoną Prawicę, PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Zgromadzeni mieli transparenty, m.in. z cytatami z Manifestu Piotra Szczęsnego, „szarego człowieka”: „Obudźcie się, jeszcze nie jest za późno”, „Obudź się Polsko! Piotr Szczęsny poświęcił życie w imię wolności i demokratycznych swobód”, „TV-PiS szczuje!!! Nie bądź obojętny! Umiera wolność”, „Ja zwykły, szary człowiek, taki jak wy…”.
Dzień wcześniej, 18.10.2021 odbyła się comiesięczna demonstracja pod Sądem Okręgowym w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej. Protestujący przemawiali w obronie niezależnych sądów, mieli transparenty „Przywrócić niezależność sądów”, „Mamy dość!”, „Zostajemy w UE”.

Organizatorzy informowali też o wyszukiwarce niekonstytucyjnie nominowanych sędziów, uruchomionej przez Komitet Obrony Demokracji. Każdy może szybko sprawdzić, czy na przykład sędzia, który zajmuje się jego sprawą, nie jest na liście, a więc czy wyroki i inne decyzje takiego sędziego mogą być zakwestionowane.
Oba protesty organizował Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.

Manifest i „List do mediów” Piotra Szczęsnego oraz więcej informacji

Fotorelacja z demonstracji ku czci Piotra Szczęsnego

Fotorelacja z pikiety w obronie sądów pod Sądem Okręgowym w Kielcach

Share

Nadchodzące wydarzenia