Aktualności

Nadchodzące wydarzenia:

✔ 29.11, czwartek, godz. 17. Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków świętokrzyskiego KOD-u, którzy chcą porozmawiać o zakończonym zjeździe delegatów KOD, na spotkanie do kawiarni Plantacja w Kielcach, ul.Planty 9. Chcielibyśmy, aby nasze spotkania w ostatni czwartek każdego miesiąca stały się nową tradycją.

✔ 3.12, poniedziałek, godz. 18. Na pikietę pod Sądem Okręgowym w Kielcach zaprasza w poniedziałek 3 grudnia o godz. 18 Komitet Obrony Demokracji. Pokażemy swoją determinację w obronie praworządności, wolności i demokracji w Polsce. Zademonstrujemy naszą solidarność z sędziami i środowiskiem prawniczym, którzy każdego dnia przeciwstawiają się przejęciu władzy sądowniczej przez rządzącą partię. Nie pozwolimy, aby wróciło PRL-owskie hasło „Partia rządzi, partia sądzi”. Podziękujemy również Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej za szybką i zdecydowaną reakcję na niezgodną z konstytucją ustawę, odsyłającą na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego, mimo że mają oni zapewnioną kadencyjność i nieusuwalność. Presja ma sens! Obroniliśmy Sąd Najwyższy!

✔ 5.12, środa, godz. 18. Na spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem zaprasza Region Świętokrzyski KOD, w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji. Spotkanie odbędzie się w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Dyskusję pod tytułem „Czy jesteśmy skazani na państwo teoretyczne?” poprowadzi prof. Marzena Marczewska, filolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Sienkiewicz będzie również podpisywał swoją najnowszą książkę „Państwo teoretyczne”. Na zakończenie uczcimy III rocznicę powstania Komitetu Obrony Demokracji w regionie świętokrzyskim. Bartłomiej Sienkiewicz urodził się w Kielcach w 1961 r. Jest historykiem, publicystą i politykiem, w latach 1990–2002 w kierownictwie Urzędu Ochrony Państwa. Współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990), w latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych.

 


Najnowsze informacje o działalności Regionu Świętokrzyskiego KOD


Po zjeździe delegatów KOD

Program i strategia KOD, ustalenie wysokości składki członkowskiej, uzyskanie osobowości prawnej przez regiony i zmiany w statucie stowarzyszenia były tematami zjazdu delegatów KOD w Warszawie. Uczestniczyło w nim pięcioro delegatów z regionu świętokrzyskiego.


KOD: „Nie” dla koalicji Wenty z PiS-em

„Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty podejmie współpracę z partią PiS, która od trzech lat niszczy demokrację w Polsce, łamie Konstytucję, narusza trójpodział władzy, odbiera sukcesywnie obywatelom wolność, jest partią antysamorządową, stopniowo centralizującą Polskę” – pisze w oświadczeniu Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD. Całość poniżej.


Oświadczenie Regionu Świętokrzyskiego KOD ws. koalicji wyborczych

Oświadczenie

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji zwraca się przed II turą wyborów samorządowych 4 listopada 2018 r. do wszystkich prodemokratycznych ugrupowań o zajęcie stanowiska w sprawie możliwych koalicji w radach miast, gmin i powiatów…


„Będziesz siedział” – usłyszał Ziobro w Kielcach

„Konstytucja!”, „Będziesz siedział!”, „Prokurator polityczny” – tak działacze demokratyczni powitali w czwartek Zbigniewa Ziobro na kieleckim Rynku.


Ostrowiec. Bądź przyzwoity, głosuj

Ostrowiecki KOD namawia mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach samorządowych. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek nie wolno nam robić błędów. Głosujmy na ludzi, nie na partie” – czytamy w oświadczeniu.


Spotkanie LUD. Kim jest liberał?

Uwagę słuchaczy przykuła dyskusja na temat konsekwencji, z którymi będziemy musieli zmierzyć się jako obywatele, kiedy partia PiS straci władzę, niezależnie od tego, kiedy to nastąpi. Gościem spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji był redaktor Adam Szostkiewicz, polski publicysta i dziennikarz.


Żeromski w koszulce z „Konstytucją” [wideo]

Koszulkę z napisem „Konstytucja” powiesili na pomniku Stefana Żeromskiego w Kielcach sympatycy i członkowie KOD, w tym absolwenci I L.O. im. S. Żeromskiego w Kielcach.


W środę bronimy sądów i demokracji

Demonstracje w obronie niezależności sądów i demokracji odbędą się w środę 18 lipca w Kielcach i wielu miastach Polski. „My, obywatelki i obywatele, żądamy zatem natychmiastowej nowelizacji trzech ustaw sądowych. To jedyny scenariusz, który pozwoli Polsce wyjść z prawnego impasu” – apelują organizatorzy.


Pikieta KOD. Europo, nie odpuszczaj!

Pikietę pod kieleckim Sądem Okręgowym pod hasłem „Europo, nie odpuszczaj!” organizuje 3 lipca świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji.


Trójkołowiec od KOD dla Artura

Trójkołowy rower dla osoby niepełnosprawnej ufundował świętokrzyski KOD. Przekazaliśmy go Arturowi spod Kielc, który do tej pory ćwiczył tylko na rowerze stacjonarnym.


 Świętokrzyski KOD na „Marszu Wolności”

Świętokrzyscy KOD-erzy, m.in. z Kielc i Starachowic, wzięli udział w „Marszu Wolności”, największej prodemokratycznej demonstracji, jaka odbyła się w tym roku w Polsce.


„Kobieta przedsiębiorcza”. Monika Szafraniec finalistką

Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD-u, została finalistką plebiscytu „Kobieta przedsiębiorcza”. Doceniono jej „zaangażowanie w obronę demokracji w Polsce i wolności obywatelskich w tym praw kobiet”.


PIKOD odwiedził Ostrowiec

PIKOD, czyli Punkt Informacyjny KOD odwiedził Ostrowiec. Na chodniku łączącym Rynek z bazarem rozdawaliśmy ulotki, zbieraliśmy podpisy ws. ochrony flagi UE i namawialiśmy do Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

Więcej


Protest przeciwko nominacji Chazana

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko skandalicznej nominacji Bogdana Chazana na stanowisko konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa.

Więcej


Wiosenny namiot KOD

Namiot Komitetu Obrony Demokracji stanie w niedzielę na pl. Artystów w Kielcach. KOD rozpoczyna przedwyborczą akcję informacyjno-edukacyjną.

Więcej


Bohaterom wolności — KOD

„Bohaterom wolności — KOD” – to napis na szarfie wiązanki kwiatów, które złożyliśmy pod pomnikiem bohaterów walk o niepodległość na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Więcej


Demonstrowaliśmy w obronie sądów

„Wolna Polska, wolne sądy!” krzyczeli zgromadzeni podczas demonstracji pod Sądem Okręgowym w Kielcach w obronie niezależności sądownictwa i trójpodziału władz.

Więcej


Sytuacja NGO-sów. Kasę dostaną prorządowi

— Oni nawet tego nie kryją. Mówią, że teraz „ich” organizacje dostaną pieniądze, bo im się należy, a wcześniej nie dostawali — mówił o planach PiS wobec organizacji pozarządowych Michał Braun, gość środowego Latającego Uniwersytetu Demokracji.

Więcej


 W niedzielę SUWEREN MÓWI NIE!

Więcej


Moc SOLIDARNOŚCI w Kielcach


Sędzia Andrzej Rzepliński w Kielcach

Spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim, byłym Prezesem Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się w czwartek 2 marca o 18.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.


Ponad 400 podpisów za referendum

Kilkunastu kieleckich KOD-erów zebrało w ciągu dwóch godzin 230 podpisów za referendum w sprawie „deformy” oświaty wprowadzanej przez rząd.


Lech Wałęsa 8 marca w Kielcach

Na spotkanie z Lechem Wałęsą zaprasza Komitet Obrony Demokracji.


Porozumienie w sprawie referendum

W imieniu świętokrzyskiego KOD-u jego przewodnicząca Monika Szafraniec podpisała deklarację na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie „deformy” oświaty.


KOD zaprasza na Manifę

Mamy zaproszenie na VII Kielecką Manifę, a ponieważ walczymy o gwarantowane Konstytucją prawa kobiet i prawa człowieka, których łamać nie wolno – zapraszamy do uczestnictwa.


Michnik: Wybory samorządowe będą testem [wideo]

Około 300 osób wzięło udział w spotkaniu z Adamem Michnikiem, jakie zorganizował świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji.


Trzeba ruszyć tyłek. Henryka Krzywonos w Ostrowcu [wideo]

— Musimy ruszyć tyłek i protestować — mówiła legenda „Solidarności” posłanka Henryka Krzywonos w Ostrowcu, podczas spotkania zorganizowanego przez KOD.


Walentynkowe życzenia od świętokrzyskiego KOD [wideo]

Z okazji Walentynek 2017 składamy naszym uroczym KOD-erkom najlepsze życzenia! Świętokrzyscy KOD-erzy.


Spotkanie KOD. Adam Michnik w Kielcach

Na spotkanie z Adamem Michnikiem, redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” zaprasza Region Świętokrzyski KOD.


Miliarder i asceta razem niszczą demokrację

„Miliarder z Nowego Jorku niczym nie różni się od ascety z Żoliborza” – tak na antenie Radia Kielce skomentował kryzys demokracji Włodzimierz Magdziarz.


Broniliśmy niezależności sądów
„Partyjne sądy i prokuratura — tak się rodzi dyktatura” – skandowali uczestnicy pikiety w obronie niezależności sądów, jaką zorganizował Region Świętokrzyski KOD.
Więcej


Grupa wysyPiSko działa!
„Zlikwidujmy wybory i będzie spokój”.
„Nic nas nie przekona, że czarne jest czarne, a białe-białe” – takie napisy znalazły się na śmietnikach na osiedlu KSM w nocy z piątku na sobotę. Prawdopodobnie za akcję odpowiadają nieznani sprawcy z „Grupy wysyPiSko”.
Więcej


Wspieramy WOŚP — naszym celem 6 tys. zł
Naszym celem jest zebranie co najmniej 6 tysięcy złotych. Będzie loteria z nagrodami i inne atrakcje. Świętokrzyski KOD przyłącza się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Więcej


Spacerkiem pod biuro PiS. A tam…
Po cotygodniowym spotkaniu w klubie Czerwony Fortepian postanowiliśmy pójść sobie na spacer. Skończyliśmy pod siedzibą PiS, gdzie wykrzykiwaliśmy antyrządowe hasła, m.in. „Wolność, równość, demokracja”.
Więcej


LUD. O pojmowaniu świata
W ramach działalności Latającego Uniwersytetu Demokracji, region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji zorganizował spotkanie ze znanym artystą Krzysztofem Pieczyńskim liderem stowarzyszenia „Polska Laicka”.
Więcej


Demonstracja. Państwo prawa – nasza sprawa
Kolejna manifestacja w Kielcach w obronie konstytucji i demokracji. Na pl. Konstytucji 3 Maja demonstrowało około 200 osób.
Więcej


Pikieta Wolne Media w Starachowicach
Spontaniczną pikietę w obronie wolności mediów i przeciwko bezprawnemu wykluczeniu posła opozycji z obrad sejmu zorganizowała grupa lokalna KOD w Starachowicach.
Więcej


Czy w Kielcach przyjmiemy rodzinę z Syrii?
Podpisz petycję! KOD proponuje przyjąć w Kielcach przynajmniej jedną rodzinę z ogarniętej wojną domową Syrii. Przygotowaliśmy w tej sprawie petycję.
Więcej


Demonstracja w Kielcach. Miarka się przebrała!
W niedzielę 18 grudnia o godz. 15 zapraszamy na manifestację na pl. Konstytucji (między ratuszem a piętrowym parkingiem) w obronie konstytucji. „Miarka się przebrała!” – piszą organizatorzy manifestacji z partii Razem.
Więcej


Juliusz Braun w obronie mediów i Konstytucji
„Rada Mediów Narodowych wyraża stanowczy protest w związku z decyzjami Marszałka Sejmu RP uniemożliwiającymi prawidłową pracę mediów podczas posiedzenia Sejmu dn. 16 grudnia 2016 r.” – taki projekt uchwały Rady Mediów Narodowych proponuje kielczanin, były prezes TVP Juliusz Braun.
Więcej


Pikieta – wolne media! [wideo]
„Wolne media”, „Wolność, równość, demokracja”, „Mamy dość!” – krzyczeli uczestnicy spontanicznej pikiety zwołanej w Kielcach w obronie wolnych mediów i demokracji, w związku z wydarzeniami w sejmie.
Więcej


13 grudnia: Demokracji nie oddamy
Mimo mrozu, ciemności i dnia powszedniego na kielecką manifestację ku czci ofiar stanu wojennego i przeciwko obecnej władzy przyszło około 300 osób. Skandowali: „Stan wojenny pamiętamy, demokracji nie oddamy”.
Więcej


Dyżur pod KPRM w rocznicę manifestacji
Kolejny dyżur przy liczniku pod KPRM pełniła delegacja świętokrzyskiego KOD-u. Dyżur był wyjątkowy, bo zorganizowany w rocznicę pierwszej manifestacji KOD w obronie Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej:


Kijowski na kieleckiej rocznicy KOD
Mateusz Kijowski, szef Komitetu Obrony Demokracji spotkał się z członkami i sympatykami świętokrzyskiego KOD. Obchodziliśmy rocznicę powstania KOD w Kielcach. Był czas na wspomnienia, ale i trudne pytania o przyszłość.
Więcej


Pikieta przeciw mediom Rydzyka
Odczytaliśmy nasz protest przeciwko indoktrynowaniu młodzieży przez media Tadeusza Rydzyka. Około 50 uczniów otrzymało ulotki z protestem świętokrzyskiego KOD.
Więcej


W śniegu o niepodległości
W drodze do Warszawy przywitała nas zimowa aura, ale śnieg nie powstrzymał nas przed demonstrowaniem patriotyzmu i umiłowania demokracji podczas marszu „KOD Wolności” w Warszawie 11 listopada.
Więcej


Unia Europejska nie znudzi się Polską. Mamy tam zbyt wielu przyjaciół, jak Frans Timmermans — mówiła europosłanka Róża Thun podczas spotkania KOD w klubie Czerwony Fortepian.

Więcej


Bardzo dobra frekwencja, ciekawa dyskusja i ciepła serdeczna atmosfera — tak ostrowiecki KOD zainaugurował działalność Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego. Gościem był legendarny działacz „Solidarności”, były poseł i doradca prezydenta RP — Henryk Wujec.

Więcej


Same protesty nauczycieli nie wystarczą. Jeśli rodzice się nie obudzą i nie wyjdą na ulice, władze wprowadzą szkodliwą pseudoreformę oświaty. To wniosek ze spotkania LUD-u „NIE dla chaosu w szkole”.

Więcej


Podczas wizyty w Brukseli w dniach 12-14 października reprezentowałam region świętokrzyski  Komitetu Obrony Demokracji, dokąd pojechaliśmy po odbiór Europejskiej Nagrody Obywatelskiej – pisze Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.

Więcej


Zgodnie z zasadą „Nawet zła pogoda nie zatrzyma KOD-a”, ustawiliśmy w sobotę nasz namiot w Starachowicach. Choć aura była zimna, nasza akcja wzbudziła gorące emocje.

Więcej


Komitet Obrony Demokracji odebrał 12 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli Europejską Nagrodę Obywatelską. Wśród członków delegacji KOD była nasza świętokrzyska szefowa, Monika Szafraniec.

Więcej


Serdecznie zapraszamy na spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji, poświęcone skutkom rządowego projektu reformy oświaty. W środę 26 października o godz. 17, Sala Lustrzana WDK.

Więcej


Świętokrzyscy nauczyciele zaprotestują w poniedziałek przeciwko chaotycznym, nieprzemyślanym i szkodliwym zmianom w edukacji, jakie proponuje władza. Do protestu przyłącza się świętokrzyski KOD, w ramach koalicji „NIE dla chaosu w szkole”.

Więcej


Pikieta przeciwko skandalicznej homofobicznej wystawie na kieleckim rynku przyciągnęła około stu osób, z KOD, Razem, .Nowoczesnej oraz innych oburzonych mieszkańców miasta.

Więcej


Zapraszamy na pikietę przeciwko homofobii i szerzeniu nienawiści między Polakami. Protestujemy w związku ze skandaliczną wystawą prezentowaną na kieleckim Rynku.

Więcej


Stanowczo protestujemy przeciwko zorganizowaniu w Kielcach wystawy Fundacji Życie i Rodzina, otwartej na kieleckim Rynku w piątek 23.09.2016 r.

Więcej


Świętokrzyska delegacja KOD wzięła udział w sobotnim marszu „Jedna Polska, dość podziałów” w Warszawie. Przygotowaliśmy transparenty i jak zwykle wsparliśmy KOD-owską Straż.

Więcej


Władze świętokrzyskiego KOD wybrane. Podczas niedzielnego zebrania na przewodniczącą regionu wybrano Monikę Szafraniec. Region ma również nowy zarząd, komisję rewizyjną i sąd koleżeński.

Więcej


— To wygląda jak wojsko partyjne — powiedział o projekcie Obrony Terytorialnej Kraju Janusz Onyszkiewicz, gość Latającego Uniwersytetu Demokracji świętokrzyskiego KOD-u.

Więcej


Wybory władz Regionu Świętokrzyskiego KOD już w niedzielę 11 września. W niedzielę 4 września zamknięta została lista kandydatów.

Więcej


Świętokrzyski KOD w ostatni weekend dyżurował pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, aby przypilnować, czy Beata Szydło opublikowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej


Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji przyłącza się do protestu przeciwko używaniu przemocy fizycznej na ulicach przy bierności policji, przeciwko poturbowaniu i zranieniu działaczy KOD w Gdańsku.

Więcej


Mamy już nową wersję naszej aplikacji na telefony komórkowe. Szybciej się instaluje, szybciej działa, ma ładniejszą grafikę.

Więcej


Zapraszamy pod Namiot KOD, w sobotę 27 sierpnia w godzinach 10-16. Namiot stanie na ul. Sienkiewicza, ale tym razem na jej końcu, od strony dworca PKP.

Więcej


Szanowni Członkowie Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji. Przygotowujemy nasze pierwsze walne zebranie i wybory nowych władz na trzyletnią kadencję.

Więcej


Region Świętokrzyski KOD ma już własną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której w prosty i wygodny sposób można na smartfonach i tabletach przeglądać informacje o naszej działalności.

Więcej


O fatalnej polityce władz wobec Puszczy Białowieskiej opowiadali goście kolejnego spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji w Kielcach.
Więcej

Nasza reprezentacja wzięła udział w sobotniej manifestacji pod hasłem „I have dream — Mam marzenie” w Warszawie. Uczciliśmy powstanie skweru Martina Lutera Kinga.
Więcej


Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na spotkanie z dr. Mirosławem Stepaniukiem, byłym dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego.
Więcej


Z zaklejonymi ustami protestowaliśmy przeciwko paraliżowi Trybunału Konstytucyjnego przez państwowe władze.

Więcej


„Chrońmy młodzież przed nikczemnością uprzedzeń” – taki plakat przygotowaliśmy specjalnie na przywitanie prezydenta Andrzeja Dudy w Kielcach.
Więcej


Stanowisko Regionu Świętokrzyskiego KOD ws. obraźliwych słów posła Dominika Tarczyńskiego.

Więcej


Dwudziestoosobowa delegacja KOD z Kielc i przedstawiciele KOD Ostrowiec Świętokrzyski wzięła udział w marszu poświęconemu buntowi radomskich robotników w 1976 roku.

Więcej


Kilkadziesiąt osób, sympatyków KOD wzięło udział w happeningu „Wolne wianki — chodźcie z nami, KOD-erami”, jaki zorganizowaliśmy w piątek nad kielecką Silnicą.
Więcej


Happening „Wolne wianki — chodźcie z nami KOD-erami” organizujemy w piątek 24 czerwca w Kielcach.

Więcej


Organizujemy wyjazd na demonstrację do Radomia „Radom, początek wolności”, w rocznicę buntu robotników w 1976 przeciwko antydemokratycznej władzy PRL.

Więcej


Share